Taiyo Yuden NRS6010T6R8MMGF
NRS6010T6R8MMGF picture photo
Mfg. Part Number
NRS6010T6R8MMGF
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 1.2A 264 MOHM
Datasheet Download
NRS6010T6R8MMGF.pdf
Availability of NRS6010T6R8MMGF
QUANTITY
NRS6010T6R8MMGF Order Process
Ship out your order
Specifications of NRS6010T6R8MMGF
Internal Part NumberEIS-NRS6010T6R8MMGF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductNR Series Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesNRS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating1.2A
Current - Saturation1.2A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)264 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant30MHz
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2304 (6010 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Supplier Device Package6060
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NRS6010T6R8MMGF
Related LinksNRS6010, NRS6010T6R8MMGF Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
NRS6010T6R8MMGF Details Description
Related parts for NRS6010T6R8MMGF
IC BUFF TRI-ST QD N-INV 14SOIC datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
IMPACT BP 6X10 OPEN SN/PB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 12MM datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CONN HDR 41POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
SPRING TIP 0.8 MM datasheet.pdf