Taiyo Yuden NRS6028T680MMGJ
NRS6028T680MMGJ picture photo
Mfg. Part Number
NRS6028T680MMGJ
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 68UH 770MA 546 MOHM
Datasheet Download
NRS6028T680MMGJ.pdf
Availability of NRS6028T680MMGJ
QUANTITY
NRS6028T680MMGJ Order Process
Ship out your order
Specifications of NRS6028T680MMGJ
Internal Part NumberEIS-NRS6028T680MMGJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductNR Series Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesNRS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance68µH
Tolerance±20%
Current Rating770mA
Current - Saturation800mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)546 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant5MHz
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NRS6028T680MMGJ
Related LinksNRS6028, NRS6028T680MMGJ Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
NRS6028T680MMGJ Details Description
Related parts for NRS6028T680MMGJ
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 20% 0603 datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC VCXO 24.704MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 3" 1MM 30POS datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 47K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 24.3 OHM 1% 20W datasheet.pdf
DIODE MODULE 45V 600A 3TOWER datasheet.pdf