Taiyo Yuden NRS6028T680MMGJ
NRS6028T680MMGJ picture photo
Mfg. Part Number
NRS6028T680MMGJ
Brief Description
FIXED IND 68UH 770MA 546 MOHM
Datasheet Download
NRS6028T680MMGJ.pdf
Availability of NRS6028T680MMGJ
QUANTITY
NRS6028T680MMGJ Order Process
Ship out your order
Specifications of NRS6028T680MMGJ
Internal Part NumberEIS-NRS6028T680MMGJ
Standard Package2,000
Material - CoreFerrite
Inductance68µH
Tolerance±20%
Current Rating770mA
Current - Saturation800mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)546 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant5MHz
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NRS6028T680MMGJ
Related LinksNRS6028, NRS6028T680MMGJ Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
NRS6028T680MMGJ Details Description
Related parts for NRS6028T680MMGJ
RES SMD 51.1 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CON PWR JCK 2.5 X 6.0MM HIGH CUR datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6POS 3.5MM datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SCKT datasheet.pdf
JVN RELAY (FLUX-RESISTANCE TYPE, datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 22K OHM 8DIP datasheet.pdf
CAP FILM 5.6UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf