Taiyo Yuden NRS6045T2R3NMGK
NRS6045T2R3NMGK picture photo
Mfg. Part Number
NRS6045T2R3NMGK
Brief Description
FIXED IND 2.3UH 3.6A 28.6 MOHM
Datasheet Download
NRS6045T2R3NMGK.pdf
Availability of NRS6045T2R3NMGK
QUANTITY
NRS6045T2R3NMGK Order Process
Ship out your order
Specifications of NRS6045T2R3NMGK
Internal Part NumberEIS-NRS6045T2R3NMGK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductNR Series Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Material - CoreFerrite
Inductance2.3µH
Tolerance±30%
Current Rating3.6A
Current - Saturation6.4A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)28.6 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant60MHz
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NRS6045T2R3NMGK
Related LinksNRS6045, NRS6045T2R3NMGK Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
NRS6045T2R3NMGK Details Description
Related parts for NRS6045T2R3NMGK
RES SMD 91K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 120POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGED W/SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FEED-THROUGH MODULAR TERM BLOCK datasheet.pdf
IC OTP 256KBIT 90NS 32PLCC datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 25PF 9KV R42 AXIAL datasheet.pdf