ON Semiconductor NRVA4004T3G
NRVA4004T3G picture photo
Mfg. Part Number
NRVA4004T3G
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
Datasheet Download
NRVA4004T3G.pdf
Availability of NRVA4004T3G
QUANTITY
NRVA4004T3G Order Process
Ship out your order
Specifications of NRVA4004T3G
Internal Part NumberEIS-NRVA4004T3G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 1A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 400V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageSMA
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NRVA4004T3G
Related LinksNRVA4, NRVA4004T3G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NRVA4004T3G Details Description
Related parts for NRVA4004T3G
CONN D-SUB LATCH SLIDE 50POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 38KSPS 1CH 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX98300-TDFN datasheet.pdf
OPTOISO 5KV DARL W/BASE 8DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf