ON Semiconductor NRVB5100MFST3G
NRVB5100MFST3G picture photo
Mfg. Part Number
NRVB5100MFST3G
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 100V 5A 5DFN
Datasheet Download
NRVB5100MFST3G.pdf
Availability of NRVB5100MFST3G
QUANTITY
NRVB5100MFST3G Order Process
Ship out your order
Specifications of NRVB5100MFST3G
Internal Part NumberEIS-NRVB5100MFST3G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If980mV @ 5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-PowerTDFN, 5 Leads
Supplier Device Package5-DFN, 8-SO Flat Lead (5x6)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NRVB5100MFST3G
Related LinksNRVB510, NRVB5100MFST3G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NRVB5100MFST3G Details Description
Related parts for NRVB5100MFST3G
IDC CABLE - MKC16K/MC16F/MPK16K datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FERRITE CHIP BEAD 60 OHM SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 1W DO41 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS PC MNT SKT MINI datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON A 4.5-6MM WHITE datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC LIU EI SGL 28SOJ datasheet.pdf
OPTICAL LAMP FIBER SENSOR datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 315V SCREW datasheet.pdf