ON Semiconductor NRVBS3200T3G
NRVBS3200T3G picture photo
Mfg. Part Number
NRVBS3200T3G
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 200V 3A SMB
Datasheet Download
NRVBS3200T3G.pdf
Availability of NRVBS3200T3G
QUANTITY
NRVBS3200T3G Order Process
Ship out your order
Specifications of NRVBS3200T3G
Internal Part NumberEIS-NRVBS3200T3G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification Mold Compound 08/Aug/2014
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If840mV @ 3A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMB
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NRVBS3200T3G
Related LinksNRVBS3, NRVBS3200T3G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NRVBS3200T3G Details Description
Related parts for NRVBS3200T3G
FUSE HLDR CART 250V 16A PNL MNT datasheet.pdf
IC TXRX EIA/TIA-562 3.3V 28SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
IC MUX 16:8 QUICKSWITCH 28-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X38.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IMPACT BP 6X16 RW SN datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED ARRAY 800LM WARM WHITE datasheet.pdf
LED WARM WHITE 3000K 90CRI 2SMD datasheet.pdf
CAP FILM 75NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf