Vishay/Dale NS00550R00JE12
NS00550R00JE12 picture photo
Mfg. Part Number
NS00550R00JE12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES WIREWOUND 50 OHM 5 WATT
Datasheet Download
NS00550R00JE12.pdf
Availability of NS00550R00JE12
QUANTITY
NS00550R00JE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of NS00550R00JE12
Internal Part NumberEIS-NS00550R00JE12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NS00550R00JE12
Related LinksNS00550, NS00550R00JE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
NS00550R00JE12 Details Description
Related parts for NS00550R00JE12
AC/DC DESKTOP ADAPTER 6V 20W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS GOLD SMD datasheet.pdf
RES 1 OHM 5W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CENTER PUNCH datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.62K OHM 1% 30W datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG BLACK 250' datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 150MW EMD2 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 350MHZ 6-CLCC datasheet.pdf