Taiyo Yuden NS10155T4R7NNV
NS10155T4R7NNV picture photo
Mfg. Part Number
NS10155T4R7NNV
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 6.01A 13.44 MOHM
Datasheet Download
NS10155T4R7NNV.pdf
Availability of NS10155T4R7NNV
QUANTITY
NS10155T4R7NNV Order Process
Ship out your order
Specifications of NS10155T4R7NNV
Internal Part NumberEIS-NS10155T4R7NNV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, NS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance4.7µH
Tolerance±30%
Current Rating6.01A
Current - Saturation7.4A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)13.44 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant33.4MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.398" L x 0.398" W (10.10mm x 10.10mm)
Height - Seated (Max)0.230" (5.85mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NS10155T4R7NNV
Related LinksNS10155, NS10155T4R7NNV Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
NS10155T4R7NNV Details Description
Related parts for NS10155T4R7NNV
FERRITE BEAD 100 OHM 0603 datasheet.pdf
RES SMD 17.8OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS DL 2MM T/H 8AU datasheet.pdf
DEV WRLESS WATCH TOOL FOR CC430 datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.82M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 220MA 1.5 OHM datasheet.pdf