Taiyo Yuden NS10165T6R8NNA
NS10165T6R8NNA picture photo
Mfg. Part Number
NS10165T6R8NNA
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 5.22A 16.8 MOHM
Datasheet Download
NS10165T6R8NNA.pdf
Availability of NS10165T6R8NNA
QUANTITY
NS10165T6R8NNA Order Process
Ship out your order
Specifications of NS10165T6R8NNA
Internal Part NumberEIS-NS10165T6R8NNA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFixed Inductors
SeriesNS
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±30%
Current Rating5.22A
Current - Saturation6A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)16.8 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant20.7MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.398" L x 0.398" W (10.10mm x 10.10mm)
Height - Seated (Max)0.270" (6.85mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NS10165T6R8NNA
Related LinksNS10165, NS10165T6R8NNA Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
NS10165T6R8NNA Details Description
Related parts for NS10165T6R8NNA
CONN RING TONGUE 1/0AWG #3/8 datasheet.pdf
MODULE DDR3-1333 2GB 240-DIMM datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 46.6VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IMPACT BP 3X16 GL/W SN datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf