Taiyo Yuden NS12555T220MN
NS12555T220MN picture photo
Mfg. Part Number
NS12555T220MN
Brief Description
FIXED IND 22UH 3.81A 35.64 MOHM
Datasheet Download
NS12555T220MN.pdf
Availability of NS12555T220MN
QUANTITY
NS12555T220MN Order Process
Ship out your order
Specifications of NS12555T220MN
Internal Part NumberEIS-NS12555T220MN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFixed Inductors
SeriesNS
Material - CoreFerrite
Inductance22µH
Tolerance±20%
Current Rating3.81A
Current - Saturation3.2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)35.64 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant13.2MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.230" (5.85mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NS12555T220MN
Related LinksNS1255, NS12555T220MN Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
NS12555T220MN Details Description
Related parts for NS12555T220MN
RES 402 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
TOOL HAND CERTI-CRIMP 14-22AWG datasheet.pdf
IC MCU USB PHERIPH FX2LP 56VQFN datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 4V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
ANGLED ADAPTER 30DEG FOR 4951 datasheet.pdf
RES 68 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 14PIN SLD CUP datasheet.pdf
IC BATT FUEL GAUGE LIION 9DSBGA datasheet.pdf
CAP FILM 27UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
SP CAP, HX SERIES, 16VDC, 33UF datasheet.pdf