Taiyo Yuden NS12555T220MN
NS12555T220MN picture photo
Mfg. Part Number
NS12555T220MN
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 22UH 3.81A 35.64 MOHM
Datasheet Download
NS12555T220MN.pdf
Availability of NS12555T220MN
QUANTITY
NS12555T220MN Order Process
Ship out your order
Specifications of NS12555T220MN
Internal Part NumberEIS-NS12555T220MN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesNS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance22µH
Tolerance±20%
Current Rating3.81A
Current - Saturation3.2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)35.64 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant13.2MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.230" (5.85mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NS12555T220MN
Related LinksNS1255, NS12555T220MN Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
NS12555T220MN Details Description
Related parts for NS12555T220MN
AC/DC CONVERTER 5V 15W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 29POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
PRINT JET INK CARTRIDGE datasheet.pdf
MICRO 37C P 3" WHT NI datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 7.5A 14.5 MOHM datasheet.pdf
PWRBLADE VERT LF REC datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 9.2VC DFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT datasheet.pdf