Texas Instruments NS16C2752TVS/NOPB
NS16C2752TVS/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
NS16C2752TVS/NOPB
Manufacturer
Product Category
Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter)
Brief Description
IC UART DUAL 64BYTE 48-TQFP
Datasheet Download
NS16C2752TVS/NOPB.pdf
Availability of NS16C2752TVS/NOPB
QUANTITY
NS16C2752TVS/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of NS16C2752TVS/NOPB
Internal Part NumberEIS-NS16C2752TVS/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter)
Series-
PackagingTray
FeaturesProgrammable
Number of Channels2, DUART
FIFO's64 Byte
Protocol-
Voltage - Supply2.97 V ~ 5.5 V
With Parallel Port-
With Auto Flow ControlYes
With IrDA Encoder/DecoderYes
With False Start Bit Detection-
With Modem ControlYes
With CMOS-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case48-TQFP
Supplier Device Package48-TQFP (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NS16C2752TVS/NOPB
Related LinksNS16C275, NS16C2752TVS/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
NS16C2752TVS/NOPB Details Description
Related parts for NS16C2752TVS/NOPB
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 09VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf