ON Semiconductor NSB12ANT3G
NSB12ANT3G picture photo
Mfg. Part Number
NSB12ANT3G
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMB
Datasheet Download
NSB12ANT3G.pdf
Availability of NSB12ANT3G
QUANTITY
NSB12ANT3G Order Process
Ship out your order
Specifications of NSB12ANT3G
Internal Part NumberEIS-NSB12ANT3G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginSMB Schottky and Ultrafast Rectifiers 17/Sep/2013
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
Voltage - Breakdown (Min)13.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)30.2A (8/20µs)
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NSB12ANT3G
Related LinksNSB12, NSB12ANT3G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NSB12ANT3G Details Description
Related parts for NSB12ANT3G
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 5.3A 20 MOHM SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 33K OHM 0804 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RS F40 LPK 3/42 INTERFACE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T766 datasheet.pdf
CONN IDC 2 POS datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf