| Internal Part Number | EIS-NSCSGNN015PAUNV | |
| Series | TruStability® NSC | |
| Pressure Type | Absolute | |
| Operating Pressure | 15 PSI (103.42 kPa) | |
| Output Type | Wheatstone Bridge | |
| Output | 0 mV ~ 75 mV (5V) | |
| Accuracy | ±0.25% | |
| Voltage - Supply | 1.5 V ~ 12 V | |
| Port Size | Male - 0.19" (4.78mm) Tube | |
| Port Style | Barbed | |
| Features | - | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Maximum Pressure | 30 PSI (206.84 kPa) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 4-SIP, Side Port | |
| Supplier Device Package | 4-SIP | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | NSCSGNN015PAUNV | |
 | DL4148 | DIODE GEN 75V 150MA MINI MELF | datasheet.pdf | |