Eaton (formerly Cooper Bussmann) NSD20M36
NSD20M36 picture photo
Mfg. Part Number
NSD20M36
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE INDUST 36A 415V BS IEC
Datasheet Download
NSD20M36.pdf
Availability of NSD20M36
QUANTITY
NSD20M36 Order Process
Ship out your order
Specifications of NSD20M36
Internal Part NumberEIS-NSD20M36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesNSD
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated415VAC
Current36A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Alternating)
Size / Dimension0.689" Dia x 1.362" L (17.50mm x 34.60mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NSD20M36
Related LinksNSD2, NSD20M36 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
NSD20M36 Details Description
Related parts for NSD20M36
IDC CABLE - MSD40K/MC40F/MCG40K datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC CLK GEN DESKTOP PC 48-SSOP datasheet.pdf
IC AUDIO CODEC 8CH HD 3.3V 48QFP datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 100MA 1005 datasheet.pdf
RES 7.5M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 160MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC FIFO 32768X18 15NS 64QFP datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf