Essentra Components (formerly Richco, Inc.) NSE-1207-M6-20
NSE-1207-M6-20 picture photo
Mfg. Part Number
NSE-1207-M6-20
Manufacturer
Product Category
Screws, Bolts
Brief Description
MACHINE SCREW CHEESE SLOTTED M6
Datasheet Download
NSE-1207-M6-20.pdf
Availability of NSE-1207-M6-20
QUANTITY
NSE-1207-M6-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of NSE-1207-M6-20
Internal Part NumberEIS-NSE-1207-M6-20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyScrews, Bolts
SeriesNSE
TypeMachine Screw
Screw Head TypeCheese Head
Drive TypeSlotted
Features-
Thread SizeM6
Head Diameter0.394" (10.01mm)
Head Height0.153" (3.89mm)
Length - Below Head0.787" (20.00mm)
Length - Overall0.940" (23.88mm)
MaterialNylon
Plating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NSE-1207-M6-20
NSE-1207-M6-20 Details Description
Related parts for NSE-1207-M6-20
CAP CER 220PF 3KV NP0 1812 datasheet.pdf
TERMINAL UNIT FOR TEMP CONTROLLR datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 71.4VC P600 datasheet.pdf
IC LIU SH E1 8CH 144TQFP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 176BGA datasheet.pdf
OSC XO 4.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 136K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 14 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.05 OHM 1/5W 3% AXIAL datasheet.pdf
OSC VCTCXO 26.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf
CABLE ASSEMBLY HEADER WTW 10POS datasheet.pdf