Essentra Components (formerly Richco, Inc.) NSE-1207-M6-20
NSE-1207-M6-20 picture photo
Mfg. Part Number
NSE-1207-M6-20
Brief Description
MACHINE SCREW CHEESE SLOTTED M6
Datasheet Download
NSE-1207-M6-20.pdf
Availability of NSE-1207-M6-20
QUANTITY
NSE-1207-M6-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of NSE-1207-M6-20
Internal Part NumberEIS-NSE-1207-M6-20
Features-
Thread SizeM6
Head Diameter0.394" (10.01mm)
Head Height0.153" (3.89mm)
Length - Below Head0.787" (20.00mm)
Length - Overall0.940" (23.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NSE-1207-M6-20
NSE-1207-M6-20 Details Description
Related parts for NSE-1207-M6-20
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 20COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
LM 5.00/180/14 BK datasheet.pdf
XCEDE RGHT 6PVH 8COL WK datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
N PANEL ADP JJ 50OHM NICKEL PLTD datasheet.pdf