Essentra Components (formerly Richco, Inc.) NSE-1580-M4-20
NSE-1580-M4-20 picture photo
Mfg. Part Number
NSE-1580-M4-20
Brief Description
MACHINE SCREW PAN SLOTTED M4
Datasheet Download
NSE-1580-M4-20.pdf
Availability of NSE-1580-M4-20
QUANTITY
NSE-1580-M4-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of NSE-1580-M4-20
Internal Part NumberEIS-NSE-1580-M4-20
Features-
Thread SizeM4
Head Diameter0.314" (7.98mm)
Head Height0.094" (2.40mm)
Length - Below Head0.787" (20.00mm)
Length - Overall0.882" (22.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NSE-1580-M4-20
NSE-1580-M4-20 Details Description
Related parts for NSE-1580-M4-20
CBL RIBN 50COND 0.050 WHITE 100' datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 35POS INLINE PIN datasheet.pdf
INDICATOR 110V 8MM FLUSH BLUE datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
STRIP MARKER 7 SPCL VF-18307-301 datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 69.4VC R-6 datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRGHT SKT datasheet.pdf
DISCRETE INSULATED SPRING PINS datasheet.pdf
2200UF 50V 16X31MM 105C 3000H datasheet.pdf