Essentra Components (formerly Richco, Inc.) NSE-1580-M6-16
NSE-1580-M6-16 picture photo
Mfg. Part Number
NSE-1580-M6-16
Manufacturer
Product Category
Screws, Bolts
Brief Description
MACHINE SCREW PAN SLOTTED M6
Datasheet Download
NSE-1580-M6-16.pdf
Availability of NSE-1580-M6-16
QUANTITY
NSE-1580-M6-16 Order Process
Ship out your order
Specifications of NSE-1580-M6-16
Internal Part NumberEIS-NSE-1580-M6-16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyScrews, Bolts
SeriesNSE
TypeMachine Screw
Screw Head TypePan Head
Drive TypeSlotted
Features-
Thread SizeM6
Head Diameter0.472" (11.99mm)
Head Height0.141" (3.58mm)
Length - Below Head0.630" (16.00mm)
Length - Overall0.771" (19.58mm)
MaterialNylon
Plating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NSE-1580-M6-16
NSE-1580-M6-16 Details Description
Related parts for NSE-1580-M6-16
CABLE 4COND 22AWG GRAY 100' datasheet.pdf
FINGER GUARD 120MM METAL datasheet.pdf
CONV DC-DC 50W 48VIN 5V POS-EN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS 1MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SW IND PB SQ GREEN LED DIFF CLR datasheet.pdf
CONN SOCKET 30-28AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1MA 1.7 OHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
IGBT 600V 60A 200W TO220 datasheet.pdf