Essentra Components (formerly Richco, Inc.) NSE-1580-M6-16
NSE-1580-M6-16 picture photo
Mfg. Part Number
NSE-1580-M6-16
Brief Description
MACHINE SCREW PAN SLOTTED M6
Datasheet Download
NSE-1580-M6-16.pdf
Availability of NSE-1580-M6-16
QUANTITY
NSE-1580-M6-16 Order Process
Ship out your order
Specifications of NSE-1580-M6-16
Internal Part NumberEIS-NSE-1580-M6-16
Features-
Thread SizeM6
Head Diameter0.472" (11.99mm)
Head Height0.141" (3.58mm)
Length - Below Head0.630" (16.00mm)
Length - Overall0.771" (19.58mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NSE-1580-M6-16
NSE-1580-M6-16 Details Description
Related parts for NSE-1580-M6-16
TERM BLOCK HDR 19POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 4.22KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE HI PERFORM 6A datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS IN-LINE PIN datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .127M 26POS datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 30V 3.3A datasheet.pdf