Essentra Components (formerly Richco, Inc.) NSE-34812-M6-40
NSE-34812-M6-40 picture photo
Mfg. Part Number
NSE-34812-M6-40
Manufacturer
Product Category
Screws, Bolts
Brief Description
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS M6
Datasheet Download
NSE-34812-M6-40.pdf
Availability of NSE-34812-M6-40
QUANTITY
NSE-34812-M6-40 Order Process
Ship out your order
Specifications of NSE-34812-M6-40
Internal Part NumberEIS-NSE-34812-M6-40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyScrews, Bolts
SeriesNSE
TypeMachine Screw
Screw Head TypePan Head
Drive TypePhillips
Features-
Thread SizeM6
Head Diameter0.472" (11.99mm)
Head Height0.181" (4.60mm)
Length - Below Head1.575" (40.00mm)
Length - Overall1.756" (44.60mm)
MaterialNylon
Plating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NSE-34812-M6-40
NSE-34812-M6-40 Details Description
Related parts for NSE-34812-M6-40
MOSFET N-CH 55V 80A D2PAK datasheet.pdf
WZAD 240 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 34.8K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 16.7KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 1W LEADS datasheet.pdf
IC FPGA LP 3502LUTS 1.2V 25WLCS datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf