C&K Components NSE12DV2420
NSE12DV2420 picture photo
Mfg. Part Number
NSE12DV2420
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
ENCODER MECHANICAL 24PULSE 20MM
Datasheet Download
NSE12DV2420.pdf
Availability of NSE12DV2420
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NSE12DV2420 Order Process
Ship out your order
Specifications of NSE12DV2420
Internal Part NumberEIS-NSE12DV2420
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
SeriesNSE12
Encoder TypeMechanical
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution24
Voltage - Supply-
Actuator Type6mm Dia Flatted End
DetentYes
Built in SwitchNo
Mounting TypePCB, Through Hole
OrientationVertical
Termination StylePC Pin
Rotational Life (Cycles Min)30K
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NSE12DV2420
Related LinksNSE12, NSE12DV2420 Datasheet, C&K Components Distributor
NSE12DV2420 Details Description
Related parts for NSE12DV2420
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 133MHZ 128TQFP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 150MW SMINI3 datasheet.pdf
2.5 W/W PANEL MOUNT HSG datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 32AWG RED 1000' datasheet.pdf
SGE-245-2-2060 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .050 THRUHL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL SZ14S 3/4-20 UNEF datasheet.pdf
RES 4.7M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf