ON Semiconductor NSR10F30QNXT5G
NSR10F30QNXT5G picture photo
Mfg. Part Number
NSR10F30QNXT5G
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 30V 1A 2DSN
Datasheet Download
NSR10F30QNXT5G.pdf
Availability of NSR10F30QNXT5G
QUANTITY
NSR10F30QNXT5G Order Process
Ship out your order
Specifications of NSR10F30QNXT5G
Internal Part NumberEIS-NSR10F30QNXT5G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
Packaging*
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io)1A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If470mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 30V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting Type*
Package / Case*
Supplier Device Package*
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NSR10F30QNXT5G
Related LinksNSR10F3, NSR10F30QNXT5G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NSR10F30QNXT5G Details Description
Related parts for NSR10F30QNXT5G
RES SMD 26.7OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
GDT 200V 20KA datasheet.pdf
CONN CARDEDGE HSG DUAL 20POS datasheet.pdf
Connector Receptacle HDMI 19 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LOCKING SCREW BARREL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
508 TB SPR PLU HOOK/E datasheet.pdf
500 TB SPR CLA PRESS FIT datasheet.pdf
CAP CER 910PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
OSC MEMS 24.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf