ON Semiconductor NSRLV20MW2T1G
NSRLV20MW2T1G picture photo
Mfg. Part Number
NSRLV20MW2T1G
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 20V 1A SOD323
Datasheet Download
NSRLV20MW2T1G.pdf
Availability of NSRLV20MW2T1G
QUANTITY
NSRLV20MW2T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of NSRLV20MW2T1G
Internal Part NumberEIS-NSRLV20MW2T1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)20V
Current - Average Rectified (Io)1A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If500mV @ 900mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 15V
Capacitance @ Vr, F29pF @ 5V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-76, SOD-323
Supplier Device PackageSOD-323
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NSRLV20MW2T1G
Related LinksNSRLV2, NSRLV20MW2T1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NSRLV20MW2T1G Details Description
Related parts for NSRLV20MW2T1G
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.5W SNGL 48V 5V PCB datasheet.pdf
IC XLATOR QD TTL/NMOS 20SOEIAJ datasheet.pdf
POE INJECTOR 30W 48V DESKTOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 315V RADIAL datasheet.pdf
PANEL MOUNT ASSEM 5MM GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
LED ASMT-QWBH NEU WHT 4000K 4SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 28POS TIN datasheet.pdf
TV 6C 6#8(QUAD) PIN RECP datasheet.pdf
LED SUPPLY CC 57-171V 700MA datasheet.pdf