ON Semiconductor NSS35200CF8T1G
NSS35200CF8T1G picture photo
Mfg. Part Number
NSS35200CF8T1G
Manufacturer
Product Category
Transistors (BJT) - Single
Brief Description
TRANS PNP 35V 2A 8CHIPFET
Datasheet Download
NSS35200CF8T1G.pdf
Availability of NSS35200CF8T1G
QUANTITY
NSS35200CF8T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of NSS35200CF8T1G
Internal Part NumberEIS-NSS35200CF8T1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Vce(sat) BJT Power Savings
PCN Design/SpecificationCopper Wire 20/Jul/2010
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTransistors (BJT) - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Transistor TypePNP
Current - Collector (Ic) (Max)2A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)35V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic300mV @ 20mA, 2A
Current - Collector Cutoff (Max)100nA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce100 @ 1.5A, 2V
Power - Max635mW
Frequency - Transition100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD, Flat Lead
Supplier Device PackageChipFET™
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NSS35200CF8T1G
Related LinksNSS3520, NSS35200CF8T1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NSS35200CF8T1G Details Description
Related parts for NSS35200CF8T1G
FIXED IND 2.2UH 1.8A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED 5MM VERT HIEFF DIFF ORG PCMT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.245" 5MM 3LD datasheet.pdf
BLOCK SPADE INSULKRIMP datasheet.pdf
CABLE 60COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 506K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 1.6NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 2POS PIN datasheet.pdf