Stackpole Electronics Inc. NSZA5JB270R
NSZA5JB270R picture photo
Mfg. Part Number
NSZA5JB270R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES CERAMIC 270 OHM 5W 5% WW
Datasheet Download
NSZA5JB270R.pdf
Availability of NSZA5JB270R
QUANTITY
NSZA5JB270R Order Process
Ship out your order
Specifications of NSZA5JB270R
Internal Part NumberEIS-NSZA5JB270R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNSZ
PackagingBulk
Resistance (Ohms)270
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionMetal Oxide Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.063" L x 0.394" W (27.00mm x 10.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NSZA5JB270R
Related LinksNSZA5, NSZA5JB270R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
NSZA5JB270R Details Description
Related parts for NSZA5JB270R
CAP CER 4700PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 49 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V SC70 datasheet.pdf
IC 8051 MCU 8K FLASH 14-SOIC datasheet.pdf
IC LED Driver Linear Single-Wire Dimming 20mA Backlight, Camera Flash 10-TMLF (2x2) datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 09VOUT datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-3930-A datasheet.pdf
RES SMD 3.3M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 28V datasheet.pdf
350 TB SOCKET RA datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 47.5A 0.165 MOHM datasheet.pdf