Intel NT80960JT10016
NT80960JT10016 picture photo
Mfg. Part Number
NT80960JT10016
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU I960 100MHZ 132QFP
Datasheet Download
NT80960JT10016.pdf
Availability of NT80960JT10016
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NT80960JT10016 Order Process
Ship out your order
Specifications of NT80960JT10016
Internal Part NumberEIS-NT80960JT10016
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Seriesi960
PackagingTray
Core Processori960
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed100MHz
Co-Processors/DSP-
RAM Controllers-
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 100°C
Security Features-
Package / Case132-QFP
Supplier Device Package132-QFP
Additional Interfaces-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NT80960JT10016
Related LinksNT80960, NT80960JT10016 Datasheet, Intel Distributor
NT80960JT10016 Details Description
Related parts for NT80960JT10016
IC VREF SHUNT 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 420MA 1.98 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CBL RIBN 50COND 0.050 BLACK 100' datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 32POS 0.50MM R/A datasheet.pdf