ON Semiconductor NTB22N06T4
NTB22N06T4 picture photo
Mfg. Part Number
NTB22N06T4
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 22A D2PAK-3
Datasheet Download
NTB22N06T4.pdf
Availability of NTB22N06T4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NTB22N06T4 Order Process
Ship out your order
Specifications of NTB22N06T4
Internal Part NumberEIS-NTB22N06T4
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 30/Dec/2003
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C22A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs60 mOhm @ 11A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs32nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds700pF @ 25V
Power - Max60W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTB22N06T4
Related LinksNTB22, NTB22N06T4 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NTB22N06T4 Details Description
Related parts for NTB22N06T4
RACK CABINET 61.12 X 24.06 X 22" datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SOCKET 8MM 9.4" datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE FLOW 1/8NPT NPN datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 50MA 8SOIC datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 7.5VOUT 50W datasheet.pdf
CONN HDR 59POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CARRIER STRIP HOLD DOWN 2485503 datasheet.pdf
50POS MET PLST M3 datasheet.pdf