ON Semiconductor NTB30N20
NTB30N20 picture photo
Mfg. Part Number
NTB30N20
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 200V 30A D2PAK
Datasheet Download
NTB30N20.pdf
Availability of NTB30N20
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NTB30N20 Order Process
Ship out your order
Specifications of NTB30N20
Internal Part NumberEIS-NTB30N20
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 30/Jun/2006
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C30A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs81 mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs100nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2335pF @ 25V
Power - Max2W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTB30N20
Related LinksNTB3, NTB30N20 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NTB30N20 Details Description
Related parts for NTB30N20
RES SMD 1.1K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO SOT23-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES 13 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 18.5VOUT 50W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 200V 5W SMBG datasheet.pdf