ON Semiconductor NTB75N03-006
NTB75N03-006 picture photo
Mfg. Part Number
NTB75N03-006
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 30V 75A D2PAK
Datasheet Download
NTB75N03-006.pdf
Availability of NTB75N03-006
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NTB75N03-006 Order Process
Ship out your order
Specifications of NTB75N03-006
Internal Part NumberEIS-NTB75N03-006
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 30/Jun/2006
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C75A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs6.5 mOhm @ 37.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs75nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5635pF @ 25V
Power - Max2.5W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTB75N03-006
Related LinksNTB75N, NTB75N03-006 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NTB75N03-006 Details Description
Related parts for NTB75N03-006
DIODE ZENER 7.5V 500MW SOD123 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48SSOP datasheet.pdf
RES 5.0K OHM 20W 10% WW RAD datasheet.pdf
BIT PHILLIPS SZ2 1.97" datasheet.pdf
FUSE GLASS 200MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
78K0R FG3 UPD78F1845 MINICUBE2 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC OSC VCXO 669.326582MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
INS BNCM CABLE MINCLP 75OHM 200C datasheet.pdf