ON Semiconductor NTB75N03-6G
NTB75N03-6G picture photo
Mfg. Part Number
NTB75N03-6G
Brief Description
MOSFET N-CH 30V 75A D2PAK
Datasheet Download
NTB75N03-6G.pdf
Availability of NTB75N03-6G
QUANTITY
NTB75N03-6G Order Process
Ship out your order
Specifications of NTB75N03-6G
Internal Part NumberEIS-NTB75N03-6G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 03/Apr/2007
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C75A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs6.5 mOhm @ 37.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs75nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5635pF @ 25V
Power - Max2.5W