ON Semiconductor NTB75N03RT4G
NTB75N03RT4G picture photo
Mfg. Part Number
NTB75N03RT4G
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 25V 9.7A D2PAK
Datasheet Download
NTB75N03RT4G.pdf
Availability of NTB75N03RT4G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NTB75N03RT4G Order Process
Ship out your order
Specifications of NTB75N03RT4G
Internal Part NumberEIS-NTB75N03RT4G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 07/Jul/2010
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)25V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C9.7A (Ta), 75A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs8 mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs13.2nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1333pF @ 20V
Power - Max1.25W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTB75N03RT4G
Related LinksNTB75N, NTB75N03RT4G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NTB75N03RT4G Details Description
Related parts for NTB75N03RT4G
FUSE INDUST 80A 500V CLASS GG datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
LED IND 8MM GREEN 24V datasheet.pdf
RES 2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle/Tab 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
ANVIL, REAR datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf