Vishay/BCcomponents NTCLE203E3103GB0
NTCLE203E3103GB0 picture photo
Mfg. Part Number
NTCLE203E3103GB0
Brief Description
THERMISTOR NTC 10K OHM LEADED
Datasheet Download
NTCLE203E3103GB0.pdf
Availability of NTCLE203E3103GB0
QUANTITY
NTCLE203E3103GB0 Order Process
Ship out your order
Specifications of NTCLE203E3103GB0
Internal Part NumberEIS-NTCLE203E3103GB0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermistor-Resistor Network Simulation Tool
Standard Package500
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
Series2381
PackagingBulk
Resistance in Ohms @ 25°C10k
Resistance Tolerance±2%
B Value Tolerance±0.75%
B25/75-
B25/853977K
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Power - Max100mW
Length - Lead Wire1.58" (40.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTCLE203E3103GB0
Related LinksNTCLE203, NTCLE203E3103GB0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
NTCLE203E3103GB0 Details Description
Related parts for NTCLE203E3103GB0
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 50W datasheet.pdf
CONN N PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 1.6A 430 MOHM TH datasheet.pdf
IC TXRX DUAL RS-232 5V 16-SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC COMP QUAD SGL SUPPLY 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER DC-DC 0.59 5.5V @ 3A datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 25V X5R 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 30 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
TOOL ACCY FL-LP-C-1.5D datasheet.pdf
HDM 5SMPR070F140F G datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf