Vishay/BCcomponents NTCLE203XX473GB0
NTCLE203XX473GB0 picture photo
Mfg. Part Number
NTCLE203XX473GB0
Brief Description
THERMISTOR 47K OHM NTC LEADED
Datasheet Download
NTCLE203XX473GB0.pdf
Availability of NTCLE203XX473GB0
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NTCLE203XX473GB0 Order Process
Ship out your order
Specifications of NTCLE203XX473GB0
Internal Part NumberEIS-NTCLE203XX473GB0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
Series-
PackagingBulk
Resistance in Ohms @ 25°C47k
Resistance Tolerance±2%
B Value Tolerance±1.5%
B25/75-
B25/854090K
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Power - Max100mW
Length - Lead Wire1.58" (40.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTCLE203XX473GB0
Related LinksNTCLE203, NTCLE203XX473GB0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
NTCLE203XX473GB0 Details Description
Related parts for NTCLE203XX473GB0
JUMPER-H2788TR/C2065N/H2788TR 4" datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 10A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 36POS .156 datasheet.pdf
CAP FILM 6UF 10% 440VAC QC TERM datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOTOR STARTER datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 78A 8-DFN datasheet.pdf
OSC CMEMS 26.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf