Vishay/BCcomponents NTCLE213E3212FMT1
NTCLE213E3212FMT1 picture photo
Mfg. Part Number
NTCLE213E3212FMT1
Brief Description
THERMISTOR NTC 2.1K OHM 1% RADIA
Datasheet Download
NTCLE213E3212FMT1.pdf
Availability of NTCLE213E3212FMT1
QUANTITY
NTCLE213E3212FMT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of NTCLE213E3212FMT1
Internal Part NumberEIS-NTCLE213E3212FMT1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductNTCLE213 Series Temperature Sensor
Standard Package1,500
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C2.1k
Resistance Tolerance±1%
B Value Tolerance±1%
B25/75-
B25/853511K
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Power - Max100mW
Length - Lead Wire1.22" (31.00mm)
Mounting TypeFree Hanging
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTCLE213E3212FMT1
Related LinksNTCLE213, NTCLE213E3212FMT1 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
NTCLE213E3212FMT1 Details Description
Related parts for NTCLE213E3212FMT1
CONN HEADER 14POS 4.2MM R/A GOLD datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 75V 10% 3024 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 4.5-9VIN +/-15V datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
POT SLIDE 5K OHM .25W 45MM datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 97MM datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
SHEAR LOWER datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 210MA 2.19 OHM datasheet.pdf