Vishay/BCcomponents NTCS0603E3103HMT
NTCS0603E3103HMT picture photo
Mfg. Part Number
NTCS0603E3103HMT
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERMISTOR NTC 10K OHM 0603 SMD
Datasheet Download
NTCS0603E3103HMT.pdf
Availability of NTCS0603E3103HMT
QUANTITY
NTCS0603E3103HMT Order Process
Ship out your order
Specifications of NTCS0603E3103HMT
Internal Part NumberEIS-NTCS0603E3103HMT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsUL Certificate of Compliance
Product Training ModulesThermistor-Resistor Network Simulation Tool
Featured ProductNTCS Series Thermistors
Standard Package4,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
Series2381
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C10k
Resistance Tolerance±3%
B Value Tolerance±1%
B0/50-
B25/50-
B25/75-
B25/853610K
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Power - Max125mW
Length - Lead Wire-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTCS0603E3103HMT
Related LinksNTCS0603, NTCS0603E3103HMT Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
NTCS0603E3103HMT Details Description
Related parts for NTCS0603E3103HMT
TRANS PNP 375V 1A TO220AB datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK ISO CM 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOEIAJ datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
DEVICE MARKER CC 85/54MC SP datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 13POS THRUHL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8SMD datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf