Vishay/BCcomponents NTCS0805XX222JMT
NTCS0805XX222JMT picture photo
Mfg. Part Number
NTCS0805XX222JMT
Brief Description
THERMISTOR 2.2K OHM NTC SMT 0805
Datasheet Download
NTCS0805XX222JMT.pdf
Availability of NTCS0805XX222JMT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NTCS0805XX222JMT Order Process
Ship out your order
Specifications of NTCS0805XX222JMT
Internal Part NumberEIS-NTCS0805XX222JMT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductNTCS Series Thermistors
Standard Package4,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
Series2322
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C2.2k
Resistance Tolerance±5%
B Value Tolerance±1%
B25/75-
B25/853600K
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Power - Max210mW
Length - Lead Wire-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTCS0805XX222JMT
Related LinksNTCS0805, NTCS0805XX222JMT Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
NTCS0805XX222JMT Details Description
Related parts for NTCS0805XX222JMT
CONN RCPT .100" 54POS DUAL TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 33.2KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 200 OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 500MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
IP CORE DDR SDRAM CTLR PCI ORCA4 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 200MW SOD523 datasheet.pdf
RND SPACER 0.171" NYLON 13.59MM datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm 8pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN SMC JACK STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf