ON Semiconductor NTD18N06T4G
NTD18N06T4G picture photo
Mfg. Part Number
NTD18N06T4G
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 18A DPAK
Datasheet Download
NTD18N06T4G.pdf
Availability of NTD18N06T4G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NTD18N06T4G Order Process
Ship out your order
Specifications of NTD18N06T4G
Internal Part NumberEIS-NTD18N06T4G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 08/Apr/2011
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C18A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs60 mOhm @ 9A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs30nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds710pF @ 25V
Power - Max55W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTD18N06T4G
Related LinksNTD18, NTD18N06T4G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NTD18N06T4G Details Description
Related parts for NTD18N06T4G
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SC70 datasheet.pdf
CABLE PATCH CAT5E GRAY 25' datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
IC PWM CTRLR SYNC BUCK DL 48QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CABLE 17POS BLACK SHIELD STR 5M datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
INSERT FEMALE 7POS+1GND CRIMP datasheet.pdf