ON Semiconductor NTD20N03L27-001
NTD20N03L27-001 picture photo
Mfg. Part Number
NTD20N03L27-001
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 30V 20A IPAK
Datasheet Download
NTD20N03L27-001.pdf
Availability of NTD20N03L27-001
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NTD20N03L27-001 Order Process
Ship out your order
Specifications of NTD20N03L27-001
Internal Part NumberEIS-NTD20N03L27-001
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 30/Jun/2006
Standard Package75
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C20A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs27 mOhm @ 10A, 5V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs18.9nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1260pF @ 25V
Power - Max1.75W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Supplier Device PackageI-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTD20N03L27-001
Related LinksNTD20N0, NTD20N03L27-001 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NTD20N03L27-001 Details Description
Related parts for NTD20N03L27-001
IC REG LDO 3.3V 0.25A SOT23-5 datasheet.pdf
MODEM ETHER BRIDGE 900MHZ W/ACC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.5A TO220F datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 25V X5R 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 20% 1206 datasheet.pdf
RES 3K OHM 1W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A MPG06 datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 360MA 740 MOHM datasheet.pdf