ON Semiconductor NTD20N06LT4G
NTD20N06LT4G picture photo
Mfg. Part Number
NTD20N06LT4G
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 20A DPAK
Datasheet Download
NTD20N06LT4G.pdf
Availability of NTD20N06LT4G
QUANTITY
NTD20N06LT4G Order Process
Ship out your order
Specifications of NTD20N06LT4G
Internal Part NumberEIS-NTD20N06LT4G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification Assembly Test Site 20/Feb/2014
Wafer Fab Expansion 24/Jul/2015
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C20A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs48 mOhm @ 10A, 5V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs32nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds990pF @ 25V
Power - Max1.36W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTD20N06LT4G
Related LinksNTD20N, NTD20N06LT4G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NTD20N06LT4G Details Description
Related parts for NTD20N06LT4G
IC PFC/PWM COMB CTRLR 20DIP datasheet.pdf
PANEL FRONT 19X12.2X0.13" GREY datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 127 TYPEA 29POS datasheet.pdf
RES 432 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 320MA 1.45 OHM datasheet.pdf
RES 450 OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf