ON Semiconductor NTD20N06T4
NTD20N06T4 picture photo
Mfg. Part Number
NTD20N06T4
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 20A DPAK
Datasheet Download
NTD20N06T4.pdf
Availability of NTD20N06T4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NTD20N06T4 Order Process
Ship out your order
Specifications of NTD20N06T4
Internal Part NumberEIS-NTD20N06T4
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 03/Jan/2008
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C20A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs46 mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs30nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1015pF @ 25V
Power - Max1.36W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTD20N06T4
Related LinksNTD20, NTD20N06T4 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NTD20N06T4 Details Description
Related parts for NTD20N06T4
IDC CABLE - MSD20K/MC20M/MCG20K datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 16VA THRU HOLE datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4MFP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
UPPER STRIPPER BLADE datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
RES 20K OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf