ON Semiconductor NTD20N06T4
NTD20N06T4 picture photo
Mfg. Part Number
NTD20N06T4
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 20A DPAK
Datasheet Download
NTD20N06T4.pdf
Availability of NTD20N06T4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NTD20N06T4 Order Process
Ship out your order
Specifications of NTD20N06T4
Internal Part NumberEIS-NTD20N06T4
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 03/Jan/2008
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C20A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs46 mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs30nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1015pF @ 25V
Power - Max1.36W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTD20N06T4
Related LinksNTD20, NTD20N06T4 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NTD20N06T4 Details Description
Related parts for NTD20N06T4
IC BUFF/DVR DUAL N-INV 20SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 5.6 OHM 0606 datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS61160-243 datasheet.pdf
INSERT FEMALE 108POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 45-115MM NPN 12-24V datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 4POS 3.96MM datasheet.pdf
CAP TANT POLY 40UF 30V AXIAL datasheet.pdf