ON Semiconductor NTD20N06T4G
NTD20N06T4G picture photo
Mfg. Part Number
NTD20N06T4G
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 20A DPAK
Datasheet Download
NTD20N06T4G.pdf
Availability of NTD20N06T4G
QUANTITY
NTD20N06T4G Order Process
Ship out your order
Specifications of NTD20N06T4G
Internal Part NumberEIS-NTD20N06T4G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationWafer Probe Measurement 16/Oct/2013
PCN Assembly/OriginTMOS7 Wafer Fab Expansion 04/Dec/2013
Qualification Assembly Test Site 20/Feb/2014
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C20A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs46 mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs30nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1015pF @ 25V
Power - Max1.88W