| Internal Part Number | EIS-NTD3055L170G | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 21/Jan/2010 | |
| FET Feature | Logic Level Gate | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 9A (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 170 mOhm @ 4.5A, 5V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 10nC @ 5V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 275pF @ 25V | |
| Power - Max | 1.5W | |