ON Semiconductor NTD78N03-035
NTD78N03-035 picture photo
Mfg. Part Number
NTD78N03-035
Brief Description
MOSFET N-CH 25V 11.4A IPAK
Datasheet Download
NTD78N03-035.pdf
Availability of NTD78N03-035
QUANTITY
NTD78N03-035 Order Process
Ship out your order
Specifications of NTD78N03-035
Internal Part NumberEIS-NTD78N03-035
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 11/Jul/2008
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)25V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C11.4A (Ta), 78A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs6 mOhm @ 78A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs35nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2250pF @ 12V
Power - Max1.4W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-251-3 Stub Leads, IPak
Supplier Device PackageI-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTD78N03-035
Related LinksNTD78N, NTD78N03-035 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NTD78N03-035 Details Description
Related parts for NTD78N03-035
CA 62.5 SC DUP-MTRJ OR SECURE datasheet.pdf
LCD DISPLAY TFT W/TOUCH SCREEN datasheet.pdf
CONN RCPT 7 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC MPU I.MX51 600MHZ 529BGA datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG TO JACK BNC datasheet.pdf
RES 5.9 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5.8V 10W datasheet.pdf
XFMR FORWARD 34.5W EFD20 datasheet.pdf