ON Semiconductor NTF3055-160T1
NTF3055-160T1 picture photo
Mfg. Part Number
NTF3055-160T1
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 2A SOT223
Datasheet Download
NTF3055-160T1.pdf
Availability of NTF3055-160T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NTF3055-160T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of NTF3055-160T1
Internal Part NumberEIS-NTF3055-160T1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 30/Dec/2003
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C2A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs160 mOhm @ 1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs14nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds280pF @ 25V
Power - Max1.3W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTF3055-160T1
Related LinksNTF305, NTF3055-160T1 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NTF3055-160T1 Details Description
Related parts for NTF3055-160T1
CAP TANT 22UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 3.5A 8SOIC datasheet.pdf
IC BUFFER TTL NON-INVERT 6ULLGA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 80A TO-220 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TXRX 10/100 MDIX 3.3V IND 32-QFN datasheet.pdf
IC AFE WLAN 11B/G/N 16XQFN datasheet.pdf
MOSFET P-CH 40V 2.3A SOT23-3 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5VIN +/-9VOUT datasheet.pdf
RES 35.2 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf