TE Connectivity Raychem Cable Protection NTFR-1-1/4-0SPCS6680
NTFR-1-1/4-0SPCS6680 picture photo
Mfg. Part Number
NTFR-1-1/4-0SPCS6680
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEATSHRINK TUBING 1 1/4"
Datasheet Download
NTFR-1-1/4-0SPCS6680.pdf
Availability of NTFR-1-1/4-0SPCS6680
QUANTITY
NTFR-1-1/4-0SPCS6680 Order Process
Ship out your order
Specifications of NTFR-1-1/4-0SPCS6680
Internal Part NumberEIS-NTFR-1-1/4-0SPCS6680
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesNTFR
TypeTubing, Flexible
Shrinkage Ratio1.75 to 1
Length-
Inner Diameter - Supplied1.250" (31.8mm)
Inner Diameter - Recovered0.714" (18.1mm)
Recovered Wall Thickness0.087" (2.20mm)
MaterialNeoprene, Irradiated
FeaturesAbrasion Resistant, Flame Retardant, Fluid Resistant
ColorBlack
Operating Temperature-70°C ~ 121°C
Shrink Temperature135°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTFR-1-1/4-0SPCS6680
NTFR-1-1/4-0SPCS6680 Details Description
Related parts for NTFR-1-1/4-0SPCS6680
BATTERY PACK NICAD 12.0V 600MAH datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 680K OHM 1506 datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
IC CTLR HOT SWAP 48V 10-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7.5A datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf