Vishay/Dale NTHS0402N01N1003JE
NTHS0402N01N1003JE picture photo
Mfg. Part Number
NTHS0402N01N1003JE
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERMISTOR NTC 100K OHM 5% 0402
Datasheet Download
NTHS0402N01N1003JE.pdf
Availability of NTHS0402N01N1003JE
QUANTITY
NTHS0402N01N1003JE Order Process
Ship out your order
Specifications of NTHS0402N01N1003JE
Internal Part NumberEIS-NTHS0402N01N1003JE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermistor-Resistor Network Simulation Tool
Featured ProductNTHS Series Thermistors
PCN Design/SpecificationPlating Line Chg 6/Aug/2015
PCN OtherNTHS Plating Equip Chng 06/Aug/2015
Standard Package2,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesNTHS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C100k
Resistance Tolerance±5%
B Value Tolerance±3%
B0/50-
B25/50-
B25/753964K
B25/85-
Operating Temperature-
Power - Max-
Length - Lead Wire-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTHS0402N01N1003JE
Related LinksNTHS0402N, NTHS0402N01N1003JE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
NTHS0402N01N1003JE Details Description
Related parts for NTHS0402N01N1003JE
TIP SOLDER FLAT 3/16" FOR P2C datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 500MW SOD123 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 30A D2PAK datasheet.pdf
XFRMR PULSE 3:1:1 DL 15MH .1A datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 10.2A 9.85 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 125V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf