Vishay/Dale NTHS0402N06N5001JP
NTHS0402N06N5001JP picture photo
Mfg. Part Number
NTHS0402N06N5001JP
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERMOSTOR NTC 5K OHM 5% 0402
Datasheet Download
NTHS0402N06N5001JP.pdf
Availability of NTHS0402N06N5001JP
QUANTITY
NTHS0402N06N5001JP Order Process
Ship out your order
Specifications of NTHS0402N06N5001JP
Internal Part NumberEIS-NTHS0402N06N5001JP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermistor-Resistor Network Simulation Tool
Featured ProductNTHS Series Thermistors
Standard Package2,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesNTHS
PackagingBulk
Resistance in Ohms @ 25°C5k
Resistance Tolerance±5%
B Value Tolerance±3%
B0/50-
B25/50-
B25/753254K
B25/85-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Power - Max-
Length - Lead Wire-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTHS0402N06N5001JP
Related LinksNTHS0402N, NTHS0402N06N5001JP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
NTHS0402N06N5001JP Details Description
Related parts for NTHS0402N06N5001JP
SWITCH REED SPST 27-33 A/T 200V datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 14WSON datasheet.pdf
IC FIFO ASYNCH 2048X18 56TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 29POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST 1A 30V datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC MCU 8K EPROM FLASH 48LQFP datasheet.pdf
37POS M FILT P/C 370PF 4-40 datasheet.pdf